Google Shopping Marketing

Co to jest Google Shopping? Rozpoczynanie sprzedaży – instruktaż – przewodnik po Google Shopping (Część I)

Cómo funciona Google Shopping

W tym instruktażu dowiemy się, czym jest Google Shopping, jak działa i jakie są zalety sprzedawania przez Google Shopping w przypadku naszego sklepu dropshipping.

W przypadku posiadania sklepu dropshipping i jego synchronizacji z BigBuy, albo jeśli posiadamy biznes online, którego częścią jest e-commerce, wówczas pewnie już zastanawiałeś się nad promowaniem swoich towarów na zdalnej platformie reklamowej.

Google Shopping to wspaniała okazja dla dostawców dropshipping. Jest to przede wszystkim niezwykle praktyczny sposób na pokazanie swoich produktów i podniesienie możliwości sprzedaży. Oczywiście usługa ta jest oferowana przez giganta technologii, Google, który osiąga wspaniałe wyniki, o ile kampanie reklamowe są organizowane w odpowiedni sposób.

 

Ale zacznijmy od początku – objaśnijmy, czym jest Google Shopping i jak możemy wykorzystać tę platformę?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Google Shopping to usługa oferowana przez Google. Z jednej strony użytkownikom Internetu, z drugiej zaś każdemu, kto posiada sklep internetowy. To sposób na wystawienie przedmiotów na sprzedaż. Użytkownicy Internetu mogą w bardzo prosty sposób zobaczyć produkt, którego szukają i porównać ceny w różnych sklepach, które dany towar oferują. Osoby prowadzące sklepy internetowe wymieniają produkty, które chcą promować i, używając systemu ofertowego według produktu i kategorii, następnie płacą Google za wizyty w ich internetowym sklepie.

Bardzo łatwo zauważyć, o co chodzi w Google Shopping. Wszystko, co musimy zrobić, to wyszukać produkt w Google i, jeśli jest on promowany przez jakikolwiek biznes online, porównać oferty produktu różnych sklepów z dołączonymi do nich obrazkami.

 

que-es-google-shopping

 

To bardzo proste narzędzie, gdyż na pierwszy rzut oka użytkownik może zobaczyć różne produkty związane z jego wyszukiwaniem i zastosować filtr ceny, sprzedawcy, wyświetlając jedynie nowe produkty, albo selekcjonować na podstawie punktów lub opinii innych użytkowników.

Niemniej to, co nas tutaj najbardziej interesuje, to jak pomóc właścicielom sklepów dropshipping, których sklep stosuje BigBuy w celu sprzedaży stosując to narzędzie i dlatego też stawiamy pytanie:

 

Jak działa Google Shopping?

Poniżej dzielimy się instruktażem, gdzie pokazujemy, w jakiś sposób zacząć, stosując to narzędzie dla sprzedaży. Po prostu trzymajmy się następujących kroków:

 

Krok 1: Stwórz konto na Adwords i w Google Merchant Center

Pierwszy krok ku ustawieniu swojej sprzedaży na Google Shopping polega na stworzeniu konta na Google Merchant Center. Stosując to narzędzie możemy wpisać cechy charakterystyczne odnoszące się do naszego sklepu, jak też te z produktów, które mamy na sprzedaży. Jeśli mamy też konto w Analytics lub Adwords, możemy ich użyć, aby stworzyć to konto, gdyż Google pozwala synchronizować dane między jednym kontem a drugim. Jeśli tego nie zrobimy, możemy tego utworzyć nowe konto.

Kiedy już to zrobimy, przychodzi czas na weryfikację swojego sklepu online.

 

Krok 2: Zweryfikuj swój sklep dropshipping w Google

Google Shipping wymaga weryfikacji naszej nazwy domeny sklepu internetowego i produktów, które będzie sprzedawał. Będą nam oferowane różne opcje, aby tego dokonać. Możemy użyć tej, która odpowiada nam najbardziej, ale zalecamy zastosowanie kolejnego podstawowego narzędzia: Google Search Console.

 

Krok 3: Przygotuj swój katalog sprzedaży

Kiedy już Twój biznes zostanie zweryfikowany, nadchodzi czas na publikację treści katalogu na Google Shopping, czyli danych. Możesz wpisać wszystkie techniczne informacje o produktach, w tym: identyfikator, opis, tytuł, nazwę produktu, kategorię, cenę, zdjęcie i pozostałe opcje muszą zostać wypełnione.

Ważne, aby pamiętać o szczegółach, które mogą odróżniać nasze produkty od tego, co oferuje konkurencja. Przykładowo, istotne jest, by zapisać zarówno nazwę produktu za pomocą fraz kluczowych, które łatwo odnajdzie Google, a klienci łatwiej odnajdą Twoje produkty. Dla przykładu: nasz produkt to szafa o nazwie „Amazon”, a nie każdy będzie kojarzył ją po nazwie, wielu jednak odnajdzie go poprzez kategorię lub rodzaj produktu (w tym przypadku: „szafa”).

Podsumowując, będziesz musiał wpisać dane stosując arkusze Excela, które potem Google przetworzy tak, by wykazały produkty ze swojego katalogu potencjalnym klientom.

Kiedy informacja trafi już do pola, będzie wysłana do Google. Jeśli robisz to po raz pierwszy, zalecamy, byś najpierw zastosował tryb testowy, co pozwoli naprawić wszelkie możliwe błędy przed ukazanie się ostatecznej wersji na Google Shopping. Ważne, aby pamiętać, że Google Shopping nie działa automatycznie, co oznacza, że po opublikowaniu zawartości ich ukazanie się może potrwać od 24 do 48 godzin lub kilka dni.

 

Krok 4: Utwórz i optymalizuj swoją pierwszą kampanię

Kiedy pole produktu dla Twojego sklepu dropshipping jest na Google Shopping, nadszedł czas, aby zróżnicować i optymalizować naszą kampanię.

O czym należy pamiętać, aby przeprowadzić najlepszą kampanię Google Shopping?

  • Ustal swój dzienny budżet i CPC (koszt za kliknięcie): ile jesteś gotów zainwestować dziennie i ile jesteś gotów zapłacić osobie, która kliknie na link? Wiele zmiennych musimy tu wziąć pod uwagę: rodzaj produktu, marżę zysku, ilość i jakość konkurencji… Szczególnie na początkuje możemy polecić, byś szczególnie uważał na wyniki Twoich kampanii. Jeśli na Twoje produkty nikt nie klika, oznacza to, że być może Twój budżet jest za niski, a jeśli blokujesz rynek to możliwe, że Twój CPC jest za wysoki i płacisz Google więcej, niż jest tego wart.

  • Stosuj słowa kluczowe: wspomnieliśmy o tym wcześniej, ale musimy to podkreślić! Stosowanie słów kluczowych w sposób poprawny w opisach produktów może znacznie odróżnić Cię od konkurencji.

Zalecamy przyjrzeć się temu wpisowi i dowiedzieć się więcej o optymalizacji kampanii reklamowych i sprzedaży na Google Shopping. Znajdziesz tam niektóre cenne wskazówki.

 

Krok 5: Ostatnie wskazówki dla ustawienia odpowiedniej CPC i taryf

Jak w przypadku każdego biznesu, kluczem do sukces jeśli chodzi o promowanie Twojego sklepu dropshipping na Google Shopping jest wiedza o odróżnieniu się od konkurencji. Ostatnia wskazówka, która pozwoli Ci tego dokonać:

  • Opracuj negatywne słowa kluczowe: nie tylko musisz skupić się na pozytywnych słowach kluczowych, ale też wypatrzeć te negatywne, tj. słowa, które kojarzy się z Twoimi produktami, ale które nie prowadzą do sprzedaży. Np. jeśli sprzedajemy spodnie, termin „jak uszyć spodnie w domu” nie przyniesie Ci żadnej sprzedaży, ale wciąż będziesz płacić za kliknięcia bez zysku.

  • Opracuj trendy wyszukiwania: Google Shopping daje Ci znać, których słów kluczowych wyszukiwali klienci poszukując Twojego produktu. Ta informacja da Ci dobry obraz tego, jak powinieneś napisać opisy produktów.

  • Dostosuj swoje oferty w zależności od dnia i jego pory: kiedy zaczną wydawać pieniądze w Twoim sklepie, zapoznasz się lepiej z klientami i poznasz najlepszy (i najgorszy) czas w trakcie tygodnia i dostosujesz swoją ofertę i zniżki odpowiednio. Będziesz mógł osiągnąć cele sprzedażowe, o których wcześniej Ci się nie śniło.

Teraz wiesz już, co to Google Shopping i jak działa to świetne narzędzie, dlatego nie czekaj i zacznij stosować je już dziś!

Co to jest Google Shopping? Rozpoczynanie sprzedaży – instruktaż – przewodnik po Google Shopping (Część I)
Rate this post

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz