Marketing SEO W obrębie mediów społecznościowych

Influencer marketing, czyli co to jest marketing wpływowy i jak może nam pomóc?

Marketing de influencers

Dowiedz się, na czym polega ta strategia marketingowa, którą od lat stosują najlepsze marki, a od niedawna zaczęli stosować ją także właściciele biznesów online.

Z pewnością słyszałeś lub czytałeś gdzieś te słowa, odnoszące się do przeróżnych osób: Influencer, YouTuber, Bloger, Instagramer. Kim są ci ludzie i dlaczego tak się ich nazywa? W jaki sposób mogą pomóc mi zwiększyć sprzedaż mojego sklepu dropshipping? Jak mogę zorganizować kampanię marketingu wpływowego na stronie mojego e-handlu. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 

Zacznijmy od początku, czyli co to właściwie jest marketing wpływowy?

Jest to nowa (a jednocześnie całkiem stara) strategia marketingu online, która polega na kontaktowaniu osób pełniących konkretną rolę w różnych sektorach Internetu i nakłonienie ich do pozytywnego omawiania naszych produktów lub usług. Mówimy o tej strategii, że jest nowa, a jednocześnie stara, ponieważ włączanie odpowiednich, wpływowych osób w kampanie reklamowe jest tak naprawdę bardzo pospolite. Jednakże osoby wpływowe to niekoniecznie osoby znane, a przynajmniej nie w sposób, do jakiego przywykliśmy.

 

Influencer, czyli kogo brać pod uwagę jako osobę wpływową?

Wiadomo nie od dziś, że konsumenci szukający danych produktów, często pytają o opinie innych, podobnych sobie użytkowników i nierzadko na podstawie otrzymanych opinii podejmują decyzje o dokonaniu lub zaniechaniu zakupów. Zatem osoby wpływowe online, to ludzie bez względu na powód wybitni na arenie internetowej i bardzo często stanowiący punkt odniesienia dla tysięcy osób, które z dużym zaintersowaniem śledzą ich poczynania, pragnąc dowiedzieć się o nich jak najwięcej, wysłuchując ich opinii o dokonanych zakupach, doświadczeniach i przeżyciach.

Można powiedzieć, że influencerzy to heterogeniczna grupa ludzi, należąca do lub powiązana z wieloma różnorodnymi aspektami życia: propagatorzy sportu i zdrowego stylu życia, eksperci gier wideo czy też ludzie posiadający bogatą wiedzę o świecie biznesu. Trudno, abyśmy naszą działalność przekazali podmiotowi, który nie ma szczególnego wpływu na cokolwiek lub przynajmniej znacznej liczby osób go śledzących.

marketing-influencers

 

Rodzaje influencerów, czyli jakich wpływowców możemy spotkać?

Rozgłos osób wpływowych w świecie online następuje za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji., Istnieje kilka innych różnych rodzajów influencerów, zależnie od kanału, na którym są najważniejsi:

  • Bloggers, czyli blogersi: są to pisarze lub autorzy blogów, na których poruszają różnego rodzaju tematy i którzy – głównie z uwagi na poruszane tematy – mogą osiągnąć znaczną ilość czytelników i osób śledzących, które szczególną uwagę zwracają na ich opinie. Zależnie od ilości czytelników i ważności swoich artykułów, blogersi mogą być prawdziwymi przewodnikami w budowaniu opinii.
  • Instagrammers, czyli instagramerzy: stanowią społeczeństwo użytkowników aplikacji Instagram na telefon komórkowy, którzy dzięki publikowanym i dzielonym zdjęciom potrafią pozyskać znaczną ilość zwolenników, fanów wszystkiego, co uda im się złapać w kadr aparatu fotograficznego w ich telefonie.
  • YouTuber, czyli youtubersi: profesjonalni użytkownicy platformy wideo YouTube, na której publikują i dzielą widea, w których występują, dzieląc się opiniami, doświadczeniami, pomysłami lub wskazówkami w zakresie przeróżnych tematów.

Wszystkie te osoby mają jedną wspólną cechę, a mianowicie znaczenie oraz wpływ, jaki udaje im się przekazać swoim zwolennikom, przy jednoczesnym pozyskiwaniu korzyści ekonomicznych przekazywanych przez ich kanał komunikacyjny. Monetyzacja osiągana jest w większości przypadków sponsorowaniem poprzez firmy, które płacą za rozgłos, jaki osoby te zapewniają im produktom lub usługom.

 

Korzyści marketingu wpływowego dla mojej działalności

Jeśli prowadzisz działalność online w formie e-handlu lub sklepu dropshipping z produktami podobnymi do tych, które oferuje BigBuy, marketing wpływowy może okazać się bardzo efektywny i stanowić wsparcie w zwiększeniu sprzedaży.

  • Nazywany jest reklamą natywną (native advertising), ponieważ użytkownicy Internetu najczęściej nie lubią otrzymywania bezpośrednich lub inwazyjnych reklam. Sam fakt, że influencer opisuje pozytywnie Twój produkt i wyjaśnia jego działanie oraz zalety, ma bardziej naturalny wpływ na użytkowników, ponieważ chętniej zwrócą uwagę na taką publikację i zostają pod wpływem danej opinii.
  • Wzmacnia opinię i zaufanie wobec produktu, ponieważ influencerzy, pomimo tego, że zostają wynagradzani, mają najczęściej zdefiniowane pewne kryteria i swoiste nastawienie. Innymi słowy, nie będą skłonni zachwalać produktu lub marki, która mogłaby dać im złą reputację. Jeśli produkt lub usługa, którą mają omówić są gorszej jakości, zwykle nie akceptują współpracy.
  • Zwiększa konwersję. Przeprowadzone badania wykazały, że opinie influencerów zwiększają zamiar dokonania zakupu wśród ich zwolenników. Ważny jest sposób wykorzystania tego pozytywnego wpływu. Przygotowując umowę z wybranym influencerem możesz na przykład poza publikowanymi opiniami objąć umową także wstawianie linków do Twojego sklepu, planowanie konkursów lub loterii i in. Możesz także wyrazić zgodę na prowizję dla influencera, który otrzymałby wynagrodzenie każdorazowo, gdy ktoś kupi produkt w Twoim sklepie online z kodem, który podał współpracujący z Tobą influencer.
  • Polepsza pozycjonowanie SEO. Podstawową akcją w ramach współpracy z influencerem jest wstawianie linków do Twojego sklepu czy działalności e-handlowej z ich blogów czy innych kanałów komunikacyjnych. Z pewnością wiesz jak istotne jest linkowanie off-site dla SEO, więc śmiało możesz uaktywnić tą strategię.

 

Rodzaje sponsorowania influencerów.

Poruszyliśmy już właściwe podstawy tworzenia strategii marketingu wpływowego. Teraz należy omówić część praktyczną współpracy i podstawowe kroki, jakie należy podjąć. Oto kilka przykładów:

  • Guest posting, czyli wpisy gościnne lub opinie o produktach. Pisaliśmy o zaletach wpisów gościnnych na naszym blogu. Należy znaleźć twórców zewnętrznych (idealnie, jeśli mają pewną reputację), które mogą wstawiać swój materiał na Twoim blogu.
  • Product placement, czyli lokowanie produktu. Strategia polegająca na subtelnym wspominaniu o oraz/lub lokowaniu produktów z Twojego e-handlu w różnych sytuacjach, które są kontrolowane przez influencera. Na przykład zdjęcia instagramera lub wideo youtubera. Można używać własnych produktów lub bezpośrednio o nich mówić.
  • Sponsored sections, czyli sekcje sponsorowane. Niektórzy blogersi mają na swojej stronie sekcje sponsorowane przez daną markę lub firmę. Na przykład, jeśli Twój sklep online sprzedaje produkty do gotowania, można na przykład skontaktować się z blogersem, który gotuje i stworzyć sekcję z przepisami, w której używane będą Twoje produkty.

 

To były najważniejsze informacje, które powinniśmy poznać na temat marketingu wpływowego. Teraz pozostało tylko zastanowić się, które osoby najlepiej nadają się do tego, aby dotrzeć do naszych odbiorców i nawiązać z nimi produktywną współpracę.

Influencer marketing, czyli co to jest marketing wpływowy i jak może nam pomóc?
Rate this post

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz