email marketing Marketing

Jak stworzyć efektywny design poczty elektronicznej, czyli efektywny e-maildesign

Diseño email efectivo

Design poczty elektronicznej obejmuje zarówno dobre jak i mniej dobre praktyki oraz powtarzające się wzory. W tym artykule spojrzymy bliżej na kilka z nich.

Marketing za pośrednictwem poczty elektronicznej, czyli marketing e-mailowy, stanowi generalnie strategię dystrybucji i promocji w oparciu o pocztę elektroniczną w celu lansowania kampanii reklamowych lub nawiązania kontaktów biznesowych. Cele mogą być różne: poszerzenie wiedzy lub świadomości o danym produkcie, przedstawienie reklam lub ofert produktu lub grupy produktów, a także zachęcenie klientów do konkretnego działania.

Jak to wszystko osiągnąć? Istnieje wiele czynników i parametrów, które należy brać pod uwagę tworząc strategię efektywnego marketingu e-mailowego dla sklepów online, dlatego też tym razem omówimy jeden z ważniejszych wizualnych czynników tej strategii, a mianowicie: design poczty elektronicznejl.

Poniżej podajemy kilka rzeczy, o których należy pamiętać w trakcie tworzenia efektywnego designu poczty elektronicznej.

Najważniejsze aspekty dotyczące designu poczty elektronicznej

Nie ma jednego idealnego sposobu na stworzenie e-maila, istnieje za to wiele wartościowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przed zabraniem się do dzieła:

 • Jaki jest cel naszego designu?
 • Jak nasza działalność postrzegana jest przez naszych klientów?
 • Jakie mechanizmy muszą uruchomić, aby otworzyć swoją pocztę? Ten ostatni aspekt zrozumiemy analizując pocztę elektroniczną po jej wysłaniu.

Kiedy już przemyślimy powyższe trzy punkty musimy zastanowić się nad bardziej technicznymi aspektami, które są związane z tworzeniem wiadomości lub newslettera:

 • Szerokość i długość: długość wiadomości e-mail jest zróżnicowana i zależy od ilości informacji, jakie pragniemy przekazać odbiorcy. Standardowa szerokość wynosi około 600 px. Jeśli przekroczymy tą szerokość, nasza wiadomość będzie wyglądała jak posiekana, gdy nasi odbiorcy zobaczą ją w swoich skrzynkach.
 • Układ zawartości: layout zawartości musi posiadać logiczną strukturę i prosty układ. Poza tym powinniśmy wizualizować naszą wiadomość jako moduły z informacją, które mogą zostać podzielone na kwadraty, prostokąty i kolumny.
 • diseño-email

  W tym przykładzie widzimy newsletter BigBuy, w którym z łatwością możemy zauważyć „modularną” strukturę, o której wspomnieliśmy powyżej.

 • Elementy ogólne: podane poniżej elementy powinny być stałą częścią każdego wzoru e-maila
   • Temat: nasze powitanie otwierające drzwi. Nawet jeśli nie jest to w 100% powiązane z designem poczty elektronicznej, pole tematu jest decydującym aspektem, który może nakłonić odbiorcę do sprawdzenia zawartości naszej wiadomości i zapoznania się z jej treścią. W tym artykule znajdziesz porady na temat wyboru tematu, które pomogą w zapoznaniu się z podstawami doboru idealnego otwieracza drzwi.
   • Nagłówek: komunikacja musi być konsekwentna, a nazwa i logo sklepu dropshipping zawsze zawarte w treści maila. Mogą one być dodane jako pola uzupełniające lub stanowić pole lub obraz przeznaczony na szczególną wiadomość, jednak styl zawsze musi być ten sam.
   • Zakończenie/Stopka: zawsze dobrze jest podać wszelkie informacje kontaktowe, np. adres pocztowy, ogólny adres e-mailowy, numer telefonu, media społecznościowe, linki do sklepu online oraz/lub bloga (jeśli takowy prowadzimy). Najważniejsze jest udostępnienie odbiorcy możliwości rezygnacji z prenumeraty naszego newslettera. Nawet jeśli nie chcemy, aby użytkownicy wykreślali nas ze swoich baz danych, prawo daje im taką możliwość, jeśli nie są zainteresowani otrzymywaniem naszych e-mail.
   • Opcja „Wyświetl w przeglądarce”: jest to link często umieszczany na samej górze wiadomości i otwiera tą samą wiadomość w przeglądarce internetowej, jeśli np. wiadomość nie wyświetla się poprawnie w naszej skrzynce lub nie ładują się załączone obrazy.

Jak osiągnąć efektywny e-maildesign

Kiedy już zapoznamy się z podstawowymi elementami designu poczty elektronicznej, sukces naszej kampanii związany będzie ze sposobem w jaki zaprojektujemy i zaaranżujemy te elementy w naszym mailu, aby był on zarówno atrakcyjny jak i użyteczny dla odbiorców.

Istnieje wiele praktyk, tak samo jak wiele jest udanych kampanii e-mail marketingowych, jednak pewne wzorce powtarzają się raz po raz i z nimi właśnie możemy się tutaj zapoznać:

 • Stosowanie tabeli w celu pokazania zawartości: niektóre programy zarządzania pocztą elektroniczna, np. Mailchimp, mają tą funkcje już wdrożoną. Jeśli jednak chcesz sam zacząć projektować layout Twoich wiadomości mailowych pamiętaj, że zasadą #1 jest zastosowanie tabeli w celu uniknięcia sytuacji, w której niektóre ważne elementy przesłania zdołają nam umknąć.
 • Wybór prostych wzorów: ogólnie można powiedzieć, że proste maile są mailami sukcesu. Dzieje się tak z kilku powodów: proste maile łatwiej dostosowują się do telefonów komórkowych niż te o skomplikowanym designie, serwery e-mailowe nie mają problemu z wyświetlaniem ich zawartości, łatwiej przechodzą przez filtr spamu (wiele maili z grupy spam zawiera jaskrawe kolory i elementy) i umożliwiają naszym użytkownikom na pełne zrozumienie naszych celów.
 • Dobrze zastanów się nad Twoim „Wezwaniem do Akcji”. Użytkownicy, szczególnie ci kupujący online, łatwo dają się przekonać bezpośrednim informacjom. Design Twojego e-maila nie będzie zbyt efektywny, jeśli przedstawisz go w formie katalogu produktów, nie zawierając informacji typu „Skorzystaj z oferty ważnej tylko przez 24 h” lub „Kup teraz, zanim zostaną wykupione”. Wezwanie do akcji jest bezpośrednią wiadomością, która pokazuje użytkownikom, czego od nich oczekujesz.
 • Stosuj przekonujące obrazy: może się to wydawać oczywiste, jednak w przypadku sklepu online wizerunek produktu determinuje wysoki odsetek przyszłej sprzedaży. Należy pamiętać, że decyzja klienta o zakupie danego produktu opierać się będzie w znacznym stopniu na jego graficznym przedstawieniu, dlatego też musimy zadbać o to, aby wszystkie obrazy zawarte z mailach były wysokiej jakości. Nie należy oczywiście przesadzać, jeśli chcemy, aby nasza wiadomość była łatwa w obsłudze. Idealnym rozwiązaniem jest zmniejszenie rozmiaru pliku (nie rozmiaru fizycznego) na tyle, na ile jest to możliwe. Kiedy zauważysz, że zaczyna robić się pikselowaty, przestań.

 

Kilka złych przykładów ku przestrodze, czyli czego nie robić

Pojawiają się także złe praktyki stosowane w projektowaniu e-maili. Spójrzmy zatem na kilka najczęściej spotykanych błędów:

 • Niezalecane obrazy: pomimo tego, że są one bardzo modne, GIFy nadal nie są w 100% polecane, ponieważ nie współpracują ze wszystkimi programami poczty elektronicznej. Jeśli ktoś sprawdza swoją pocztę w Gmailu, nie będzie miał z tym kłopotu, jeśli jednak zechce otworzyć wiadomość w programie Office, zobaczy jedynie nieruchomy obrazek.
 • Nadużywanie obrazów: ciekawe zdjęcia i obrazy przyciągają co prawda uwagę, jednak zbyt wiele obrazów może spowodować zbyt powolne otwieranie się wiadomości, a co za tym idzie, rezygnację odbiorcy z oczekiwania na jej otworzenie. Poza tym wiele serwerów poczty elektronicznej blokuje zdjęcia i obrazy, pokazując wyłącznie pustą wiadomość (jeśli odbiorca kliknie w pojawiającą się automatycznie opcję „pokaż obrazy”, będzie mógł zobaczyć je bez problemu, ale lepiej nie ryzykować).
 • Pozostałe błędy: w naszym artykule błędy zwykle popełniane w zakresie e-mail marketingu podąjemy więcej takich przykładów. Nie zawsze mają one związek z designem poczty elektronicznej, pomimo tego jednak mogą zainteresować, szczególnie jeśli pragniesz rozwinąć efektywną strategię e-mailową.
Jak stworzyć efektywny design poczty elektronicznej, czyli efektywny e-maildesign
Rate this post

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz