Ecommerce Metody płatności

Metody i formy płatności w Twoim sklepie online

Formas de pago tienda online

PayPal czy wirtualny punkt handlowy POS? Dowiedz się, które metody płatności są najlepsze dla Twojego sklepu internetowego i użyj tych, które najlepiej pasują do Twojej obecnej działalności e-handlowej.

Po utworzeniu konta e-commerce, należy podjąć bardzo ważny krok, a mianowicie wybrać formę płatności dla naszego sklepu internetowego.

Chociaż często nie udziela mu się uwagi na jaką zasługuje, wybór metody płatności dla sklepu internetowego nie jest wcale taki prosty, ponieważ ma miejsce na samym końcu procesu zakupu, w którym zsynchronizowane są wszystkie wprowadzane dane, marketing i komunikacja. Jeśli po całym procesie dokonywania zakupów i wpisywania danych, oferowane metody płatności nie zadowolą klienta, wszystko, co zrobił on do tej pory okaże się stratą czasu. Wybór metody płatności ma zasadnicze znaczenie dla dokończenia zakupu i często wybieramy tańszą opcję lub taką, którą uważamy za bardziej opłacalną, chociaż może nie jest najlepszym wyborem dla tego celu.

Przeanalizujmy niektóre z najpopularniejszych form płatności wykorzystywanych w handlu online, dzięki czemu każdy właściciel firmy mógł zobaczyć, która metoda może okazać się przydatna, a która nie.

 

Payment Gateway (bramka płatnicza) lub wirtualny punkt handlowy (płatność kartą w sklepie fizycznym)

Zacznijmy od najbardziej podstawowej metody, czyli bramki płatniczej przy użyciu karty płatniczej. Metoda ta jest najbardziej podobna do płacenia kartą w sklepie fizycznym, klient wprowadza numer karty, datę wygaśnięcia i numer CVV w celu zapłaty za dokonane zakupy.

Niektórzy klienci mogą być niechętnie wobec tej metody, zwłaszcza ci, którzy nie są przyzwyczajeni do zakupów online lub tacy, którzy byli ofiarami oszustw internetowych. Nie każdy czuje się bezpiecznie podając numer swojej karty przez Internet szczególnie, jeśli jest to pierwszy zakup. Idealnym sposobem uniknięcia takiego wahania jest zaoferowania alternatywnych sposobów płatności (które zostaną omówione w niniejszym poście), zamiast ograniczenia do wirtualnej bramki płatniczej jako jedynej dostępnej możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z wirtualnej bramki płatniczej POS jest jedną z najbezpieczniejszych form płatności zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedającego.

W sytuacji idealnej powinieneś wystawić plakietki (symbole niezawodności), które byłyby widoczne w Twoim sklepie internetowym i potwierdzające bezpieczeństwo Twojej strony, aby zwiększyć zaufanie klientów. Odznaki te sprawiają, że użytkownicy czują się pewniej, mając świadomość, że witrynę prowadzi rzetelna firma.

Aby uniknąć oszustw najlepiej aktywować bezpieczny system płatności w wirtualnym sklepie, który zobowiązuje klientów do poświadczenia, że dokonują zakupów. Każdy bank ma własny sposób certyfikacji zakupów dokonywanych przez klientów, zazwyczaj za pośrednictwem telefonu komórkowego użytkownika, jednak najważniejsze jest, aby zakup nie był możliwy bez takiej certyfikacji. Jako dostawcy możemy w ten sposób uniknąć oszustw związanych ze skradzionymi lub sklonowanymi kartami, które mogą prowadzić do utraty pieniędzy lub sporów z bankami.

Mądrze jest porównać ceny między bankami i ustalenie, które oferują większe bezpieczeństwo transakcji za lepszą cenę. Próbowanie zaoszczędzenia na wirtualnych bramkach płatniczych, które nie oferują dobrego zabezpieczenia nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, chociaż istnieją bardziej ekonomiczne opcje, które są także bezpieczne.

 

PayPal jako forma płatności w Twoim sklepie internetowym

PayPal działa na zasadzie pośrednika pomiędzy kupującym i sprzedającym. Klient przekazuje dane bankowe firmie PayPal, która zarządza płatnością, nigdy jednak nie przekazuje tych danych firmie, która dokonuje sprzedaży. Ta forma płatności zapewnia bezpieczeństwo obu stronom, jest dostępna w wielu krajach, dodatkowo PayPal występuje jako pośrednik w przypadku konfliktu. Z tych powodów powinieneś zaproponować PayPal jako formę płatności.

Aby uiścić opłatę za pośrednictwem systemu PayPal wystarczy mieć kartę i nie trzeba tworzyć konta. Największą wadą jest natomiast wysoka prowizja pobierana za usługę, dlatego też z tego powodu nie zaleca się oferowania klientom płatności w systemie PayPal jako jedynej opcji. Co prawda jest to obecnie niezbędna forma płatności, która powinna być dostępna w Twoim sklepie, ale nie jako jedyna.

 

Przelew bankowy – metoda bezpieczna, ale bardzo powolna

Co prawda powoli staje się coraz bardziej przestarzała, jednak płatność przelewem bankowym nadal jest używana przez niektóre sklepy internetowe, szczególnie w przypadku dużych zamówień, zakupów międzynarodowych lub dokonywanych przez klientów, którzy może nie do końca są na czasie z pewnymi udogodnieniami.

Dużą wadą przelewów bankowych jest to, że znacznie spowalniają one proces wysyłki, ponieważ trzeba czekać na zrealizowanie przelewu zanim rozpocznie się przygotowywanie wysyłki, aby w końcu można było wysłać zamówienie. Prawdą jest również fakt, że ta metoda jest stosunkowo niedroga, zazwyczaj pobierana jest ustalona opłata przez większość sklepów internetowych, co czyni z niej kolejna dobrą alternatywę, którą można zaoferować klientom. Nie zaleca się jednak oferowania jej jako jedynej metody płatności z powodów wspomnianych powyżej.

 

Płatność czekiem, w zależności od Twojego rynku

Płatność czekiem jest zbliżona do płatności przelewem bankowym: istnieją klienci, którzy używają tej metody (choć są oni w mniejszości), jednak wykorzystanie jej powoduje opóźnienia w całym procesie.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach, jak np. Francja, stosowanie czeków jest nadal bardzo rozpowszechnioną metodą płatności w fizycznych sklepach, dlatego też można ją uwzględnić, jeśli chcemy zwiększyć wartość dla klientów w takich miejscach lub jeśli operujemy dużymi ilościami towarów. Jeśli jednak tak nie jest, należy pamiętać, że płatność czekami w przypadku sklepów internetowych nie jest metodą, która okazała się szczególnie opłacalna.

 

Cash on delivery, czyli płatność przy odbiorze – metoda płatności, która może spowodować utratę pieniędzy

Płatność przy odbiorze była bardzo popularna w czasach, gdy tzw. telestore (zamówienia przez telefon) był najwygodniejszą formą robienia zakupów nie wychodząc z domu. To jednak było dość dawno temu, za to w naszej rzeczywistości ta metoda płatności stała się czymś, co może prowadzić do wielu problemów i potencjalnej utraty pieniędzy.

Ta przestarzała dla Twojego sklepu online forma płatności polega na tym, że nabywca płaci za towar po jego otrzymaniu. Jeśli więc klient będzie chciał zrezygnować z zakupu może po prostu nie odebrać przesyłki, co z kolei generuje koszty wysyłki dla sprzedającego.

Podsumowując, istnieje wiele form płatności, które można zaoferować w sklepie online i byłoby idealnie, gdybyśmy moglibyli w stanie zaproponować klientom nie jedną, ale kilka opcji, aby mogli wybrać tą, która im najbardziej odpowiada. Powinniśmy też spróbować poznać naszych klientów, aby umożliwić im wybranie metody najbardziej dla nich odpowiedniej.

Jako sprzedający powinniśmy mieć pewność, że metody płatności stosowane w naszym sklepie internetowym są w stanie uchronić nas przed oszustwami i skutecznie utrudniać ewentualne próby dokonania fałszywych dostaw lub płatności, czy to przez naszych użytkowników czy też przez bank.

Metody i formy płatności w Twoim sklepie online
Rate this post

Artykuły powiązane

1 Comment

  • Paybynet.pl

    Według mnie w każdym sklepie online powinny znaleźć się nowoczesne płatności internetowe. Z pewnością przyciągną one klientów, którzy cenią sobie szybkie i bezpieczne transakcje za wybrane produkty.

Zostaw komentarz