Dropshipping

Čo je dropshipping? Všetko, čo potrebujete vedieť

Qu’est le dropshipping

Dropshipping je možnosť, ktorá sa ako životaschopný obchodný model pre online obchody stáva čím ďalej tým príťažlivejšia. Tento distribučný model je úzko spätý s online predajom a zbavuje vlastníka stránok elektronického obchodu práce spojené s logistikou tovaru.

Než sa pozrieme na analýzu pojmu dropshipping a jeho prínosy pre online obchody, povieme si základné fakty.

 

Dropshipping a elektronický obchod

Elektronické obchodovanie je v Európe v posledných rokoch na vzostupe. Podľa údajov zo štúdie vykonávané IAB Spain a agentúrou Elogia, nakupuje v Európe cez internet 74 % internetových užívateľov, to sú 3 zo 4 ľudí! Doby, kedy sa ľudia necítili dobre, keď mali platiť kreditnou kartou online, je dávno preč. Toho si všimli rôzni podnikavci a elektronické obchody sa začali množiť ako huby po daždi. Niektoré sa udržali len krátko, iné slávia úspechy. Všetci títo obchodníci chcú osloviť zákazníkov svojou ponukou.

A aj keď jednou z hlavných výhod internetového obchodu je obrovské zníženie fixných nákladov (nemusíte platiť nájomné za priestory, nemáte predajný personál ani účty za vodu a elektrinu), stále je tu spoločný problém, ktorý trápi majiteľov kamenných aj elektronických obchodov: zásoby. Keď chcete predávať, musíte mať tovar po ruke v skladoch, aby bol vždy pripravený na odoslanie. Prechovávanie tovaru navyšuje náklady na prevádzku internetového obchodu, a tak sa znižuje jeho výhoda oproti kamenným obchodom. Ale žiaden strach, je tu dropshipping!

Salvador Esteve, spoluzakladateľ spoločnosti BigBuy, popisuje dropshipping ako „obchodný model, ktorý umožňuje spustenie elektronického obchodu s tisíckami výrobkov bez nutnosti mať akékoľvek vlastné zásoby“. A akonáhle nemusíte riešiť obmedzenia v podobe skladových zásob, všetko ostatné ide oveľa rýchlejšie. V prípade spoločnosti BigBuy sa postaráme o všetko, čo súvisí so skladovaním a prípravou každej objednávky, ale aj o zabalenie a doručenie tovaru zákazníkovi. Ale pozrime sa na to trochu detailnejšie.

 

Dropshipping: Čo to je a ako funguje

Dropshipping spočíva v jednoduchom princípe: zákazník nakúpi tovar v online obchode a jeho prevádzkovateľ obdrží objednávku. Keď je všetko pripravené, dropshippingový dodávateľ sám zašle zákazníkovi požadovaný tovar.

Pre istotu si to ešte ukážeme na príklade, aby ste si definitívne ujasnili, čo je dropshipping a ako funguje:

 

 1. Juraj si chce kúpiť parfum cez internet a nechať si ho poslať domov. Napíše do Google vyhľadávača „pánska kolínska Armani“ a nájde e-shop „Parfumy Amélie“ a rozhodne sa, že objedná odtiaľto. Zaplatí a vyplní dodacie údaje.
 1. Marta, majiteľka e-shopu Parfumy Amélie, prijme Jurajovu objednávku. Spolupracuje s BigBuy, takže sa o odoslaní tovaru nemusí starať. Len na stránkach BigBuy vyplní formulár a odkúpi parfum Giorgio Armani za zníženú veľkoobchodnú cenu.
 1. Keď v BigBuy dostanú objednávku, pripravia balíček a menom e-shopu Parfumy Amélie ho odošlú. Balíček ide rovno Jurajovi.
 1. Juraj v krátkej dobe dostane svoj parfum a vôbec netuší, že v procese bol zapojený BigBuy. Napíše pozitívnu recenziu na Parfumy Amélie a odporučí svojej priateľke a jej rodine, aby si objednali tiež tam.
 2. Marta má nového spokojného zákazníka a zarobí peniaze. Patrí jej rozdiel medzi veľkoobchodnou cenou parfumu (ktorú zaplatila v BigBuy) a cenou, ktorú jej zaplatil Juraj.

 

que-es-dropshipping

Tak toto bol typický príklad fungovania dropshippingu s BigBuy.

 

Proste dokonalé! Marta sa môže venovať tomu, aby získavala nových zákazníkov a vylepšovala svoj obchod, aby čo najviac predával. O udržiavanie zásob, vychystávanie objednávok a zasielanie tovaru sa nestará.

Takto sme si v praxi ukázali, ako funguje dropshipping.

 

Výhody dropshippingu

Keď už vieme, čo je to dropshipping, povieme si v stručnosti, aké výhody tento model prináša.

 • V prvom rade ušetríte, pretože nemusíte mať a strážiť zásoby tovaru. Ale to už si každý odvodil z predchádzajúceho textu! Je jasné, že tie úspory môžu byť dosť veľké (navyše v prípade, že váš obchod skrachuje, nebudete mať také straty). Keď sa nestaráte o zásoby, nemusíte investovať do ich skladovania a udržiavania. „To je hlavná výhoda dropshippingu,“ hovorí Salvador Esteve. „Môžete sa skrátka venovať tomu, ako zvýšiť predaj a prilákať ľudí do svojho obchodu bez toho, aby vás zaťažovali starosti s logistikou.“
 • Založiť si vlastný obchod je touto cestou oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. A stojí to len toľko, koľko stojí samotné založenie e-shopu. Ak sa aj túto prácu rozhodnete zadať externe, môžete mať e-shop skôr, než sa nazdáte. Poskytovateľ dropshippingu sa postará o všetko.
  „Poskytovateľ sa musí stať vašim celkovým logistickým operátorom so všetkým, čo k tomu patrí,“ hovorí Esteve. „Musí byť schopný postarať sa o všetok tovar v sklade, prijímať objednávky, vyberať, pripraviť balíček na odoslanie a dohovoriť sa s prepravnými spoločnosťami z rôznych oblastí. V BigBuy navyše distribútorom poskytujeme informácie o stave objednávky. Podľa čísla objednávky môžu na kontrolnom paneli sledovať každú zákazku a pomôžeme im aj v prípade, že nastane nejaký problém s dodávkou.“
 • Keď neriešite zásoby a odosielanie tovaru, ostáva vám veľa času, ktorý môžete venovať tomu, čo je pre váš e-shop najdôležitejšie, teda predaji. Keď deleguje časť práce na veľkoobchodníka poskytujúceho dropshipping, môžete sa viac zamerať na to, ako do svojho e-shopu prilákať zákazníkov a ako na ne zapôsobiť, aby u vás nakúpili tovar, ktorý ste sa snažili dostať do ich dosahu. Všetky prostriedky, finančné aj časové, môžete využiť na to, aby váš online obchod bol tam, kde ho chcete mať.
 • Spolupráca s veľkoobchodníkom, ktorý poskytuje službu dropshipping, vám dovolí ponúkať skutočne široký sortiment tovaru, čo ide len veľmi ťažko, ak podnikáte na vlastnú päsť. Navyše ho môžete priebežne aktualizovať a nič neriskujete. „V BigBuy ponúkame viac ako 21 000 produktov a stále vyberáme nový tovar, ktoré by sme vám ponúkli,“ upresňuje Esteve.
 • Vaše podnikanie môže expandovať do nekonečna. V tradičnom modeli je možnosť vášho rastu obmedzovaná okrem iného vecami tak prízemnými, ako je veľkosť areálu firmy. Keď sa majiteľ rozhodne expandovať viac, musí hľadať nové priestory, čo so sebou zasa nesie veľa nákladov (zďaleka to nie je len nájom; v prípade sťahovania do nových priestorov je potrebné vykonať novú reklamnú kampaň, ktorá vás predstaví zákazníkom v novom mieste, a to tiež niečo stojí).
  Je pravda, že rozširovanie online obchodu bez dropshippingu je oveľa jednoduchšie ako rozšírenie kamenného obchodu, ale skutočný rozdiel pocítite, keď vyskúšate, aké to je s dropshippingom. Tento distribučný model vám dovolí pritiahnuť do e-shopu pokojne celý svet a nemusíte sa báť, že predáte moc a nezvládnete objednávky vybaviť. Poskytovateľ dropshippingu vám zaručí, že všetky zmluvy dorazia včas a pod vašou značkou.

 

Ako vybrať poskytovateľa dropshippingu

Na výbere poskytovateľa dropshippingu z veľkej časti záleží úspech vášho podnikania. Môže vám to pripadať ako hračka, že toľko práce delegujete na niekoho iného, ale od dodávateľa vyžaduje tento model veľkú zodpovednosť. Našťastie sú na trhu spoločnosti ako BigBuy, ktoré majú dlhoročné skúsenosti a poskytujú kompletný servis služieb. Pri hľadaní spoľahlivého dodávateľa sa zamerajte na nasledujúce aspekty:

 • Nájdite si poskytovateľa dropshippingu, ktorý predáva vlastné zásoby, nie je to len prostredník. BigBuy je poskytovateľ dropshippingu s viac ako 20 000 m² skladových priestorov, z ktorých odosielame niekoľko desiatok tisíc druhov produktov. Spolupracovať priamo s veľkoobchodníkom je výhodnejšie, pretože sprostredkovatelia bez vlastných zásob nerobia nič iné, než že zákazky preposielajú veľkoobchodným spoločnostiam, ako sme napríklad my. BigBuy je jednotkou na B2B trhu a v oblasti online a offline veľkoobchodu. Pri tomto objeme predajov máme možnosť nakupovať priamo od výrobcov, takže sa vyhneme nákladom spojeným s ďalšími medzičlánkami. To je výhoda aj pre našich distribútorov, pretože im tovar ponúkame za veľmi priaznivú cenu, ktorú inde nezískajú.
 • Neposkytujeme len samotný tovar, môžete si u nás tiež založiť dropshippingový obchod. BigBuy ponúka dropshippingové obchody na kľúč vytvorené v systéme PrestaShop, čím sa vyhnete aj starostiam s technickými aspektmi podnikania. Najlepšie na týchto obchodoch je, že sú úplne synchronizované s BigBuy. „Spolupracovať s veľkoobchodníkmi je veľmi pohodlné, pretože ich úlohou je predávať tovar a nie prevádzkovať webové stránky. Predaj dropshippingových obchodov je pre nás len ďalší krok, ako pomôcť našim distribútorom ľahko rozbehnúť predaj prostredníctvom e-shopov. Keď sa rozhodnete, že chcete spolupracovať s inými dodávateľmi, máte úplne voľnú ruku, pretože obchod je vo vašom vlastníctve a bude ďalej bez problémov fungovať.“
 • Vyberte si dodávateľa, ktorý je špecialistom v oblasti, v ktorej podnikáte. Koniec koncov dodávateľ zodpovedá za to, že vaši zákazníci dostanú tovar v dobrom stave. Najlepšie je, keď má váš dodávateľ široký sortiment, aby ste nemuseli komunikovať s viacerými rôznymi dodávateľmi. My v BigBuy máme katalóg obsahujúci vyše 21 000 tovaru rôzneho druhu: originálne darčeky, parfumy, domáce potreby a mnoho ďalšieho. Avšak Salvador Esteve má k tejto téme dobrú pripomienku: „Hoci sme veľkoobchodní dodávatelia a áno, predávame všetko možné, radím vám, aby váš e-shop nebol príliš všeobecne zameraný. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď nájdete medzeru na trhu (napríklad kuchynské pomôcky) a tú sa pokúsite vyplniť. Je ľahšie vydobyť si miesto na trhu, keď máte nejakú špecializáciu, než keď sa snažíte pokryť príliš veľký sektor.“
 • Dobre si skontrolujte, či dodávateľ umožňuje nakupovať po jednom alebo či je stanovený minimálny odber. Napríklad v BigBuy môžete nakupovať tovar po jednotlivých kusoch a pritom stále využívate výhodu nakupovania za veľkoobchodné ceny.
 • Jednou z veľkých výhod elektronických obchodov oproti tým kamenným je, že ľahko môžete expandovať za hranice svojej krajiny. Keď sa vášmu obchodu darí dobre, bude zvyčajne stáť za to investovať do prekladu vašich webových stránok do ďalšieho jazyka a začať predávať v zahraničí. Ak máte také úmysly, je dobré vybrať si dropshippingového dodávateľa, ktorý si poradí s dodávkou tovaru zákazníkom pochádzajúcim odkiaľkoľvek. BigBuy ponúka dodávky po celej Európe (a vlastne po celom svete, ale pri našich cenách ste schopní konkurovať ostatným obchodníkom predovšetkým v oblasti Európy).
 • „Dobrý dropshippingový dodávateľ by vám mal ponúknuť viac spôsobov platby, aby ste si mohli zvoliť ten pre vás najvhodnejší,“ hovorí Salvador Esteve. „V BigBuy sme vytvorili pohodlný platobný systém zvaný elektronická peňaženka.“ Jedná sa vlastne o váš účet, na ktorý priebežne pribúdajú peniaze, buď keď ich pošlite prevodom. Ale ponúkame aj iné platobné metódy, napríklad platbu kartou alebo cez PayPal.

 

Formas de pago tienda online

 

 • Overte si, že zaslanie prebieha anonymne, to je jeden zo základných pilierov dropshippingu, dodávateľ zostáva neznámy. Veľkoobchodník by mal byť pre koncových zákazníkov úplne neviditeľný. V prípade BigBuy nemajú vaši zákazníci možnosť zistiť, že sme tovar expedovali my. Obdrží tovar pod hlavičkou vašej firmy, logo ani adresa spoločnosti BigBuy nie je nikde uvedená.
 • Nájdite si dodávateľa s dobrou povesťou, ktorý je známy spoľahlivosťou. Asi vám to príde ako samozrejmosť, ale je to veľmi dôležité. Hoci „nie je na svete človek, ktorý by sa zavďačil všetkým ľuďom“ (vždy sa nájdu nespokojní zákazníci, nikto nie je dokonalý), varujeme vás, pretože už viac ľuďom sa stalo, že je podviedol rádoby dropshippingový dodávateľ. Dajte si prácu s tým, že nájdete niekoho skutočne spoľahlivého, ušetrí vám to veľa problémov do budúcnosti.

 

Niekoľko slov o dropshippingu na záver

V tomto článku sme popísali, čo je dropshipping, ako funguje a aké sú jeho výhody pre obchodníkov, ktorí predávajú cez internet. Teraz, keď viete základné informácie o tomto obchodnom modeli, zhrnieme si najdôležitejšie závery do niekoľkých bodov:

 • Podľa Salvadora Esteva je najdôležitejšie mať dôkladné znalosti z oblasti online marketingu. „Pri spolupráci s dropshippingovým dodávateľom sa majiteľ e-shopu zbavuje veľkej časti práce, ale stále na ňom zostáva to najdôležitejšie, musí zabezpečiť, aby sa jeho tovar predával. Zostáva na majiteľovi, aby vytvoril skvelé stratégie pre prezentáciu v sociálnych sieťach, nastavil kampane pomocou AdWords a držal krok s najnovšími trendmi v oblasti online marketingu a uvádzal ich do praxe vo svojom obchode.“ „V podstate chcem povedať, že ak distribútor (prevádzkovateľ e-shopu) nemá vedomosti o tom, ako viesť online obchod, e-shop mu neprinesie očakávané tržby. Preto odporúčame našim distribútorom, aby sa vzdelávali v online marketingu a neverili takým tým „guru“, ktorí tvrdia, že niekomu môže zisky priniesť už samotný fakt, že je na internete. Viesť obchod na internete je oveľa jednoduchšie, než prevádzkovať kamennú predajňu, dokonca aj možnosti rastu sú tu väčšie, ale stále získava pravdou, že pre dosiahnutie úspechu treba dlho a intenzívne pracovať. „
 • Dropshippingový dodávateľ, ktorého si zvolíte, bude základným kameňom pre dosiahnutie spokojnosti vašich zákazníkov. Mali by ste si byť istí, že spolupracujete s dôveryhodným poskytovateľom, ktorý má skúsenosti a umožní vám rásť a expandovať, a to aj do krajín, kde sa hovorí odlišným jazykom.
 • Bez vstupnej investície sa pri zakladaní obchodu nezaobídete nikdy, napriek tomu by sa dalo povedať, že dropshipping má mnoho výhod pre tých, ktorí sa chcú do podnikania pustiť, ale nechcú do toho vložiť príliš veľa prostriedkov. Nezabúdajte na to, že je ľahšie vydobyť si svoje miesto na trhu, keď sa zameriavate len na jeden segment, a tiež si pamätajte, že čím viac ľudí chodí na vaše stránky, tým väčšiu máte šancu, že budú nakupovať. Vložte časť peňazí do reklamy, robte analýzy, optimalizujte a až prídete na to, ako peniaze investovať efektívne, postupne čiastku na propagáciu zvyšujte.

Dúfame, že sme vám v tomto článku pomohli pochopiť, čo to vlastne je dropshipping. BigBuy je jedným z najväčších európskych dodávateľov, ktorí sa dropshippingom zaoberajú, ponúkame cez 21 000 druhov tovaru. Zasielame tovar zákazníkom zo 24 krajín, máme na to sklady s rozlohou 20 000 m². Radi vám poskytneme ďalšie informácie a budeme vašimi sprievodcami svetom online podnikania, na cestu vám dáme dropshipping. Čakáme na vás!

Čo je dropshipping? Všetko, čo potrebujete vedieť
4.4 (88.89%) 9 votes

Podobné príspevky

Vložte komentár