Google Shopping Marketing

Tipy, ako odlíšiť kampane v Nákupoch Google od konkurencie

campanas-google-shopping

Niet pochýb o tom, že vo vzrušujúcom svete internetu a internetovej reklamy kraľuje Google. Nielen preto, že má v podstate monopol na celý trh s internetovou inzerciou, ale aj preto, že ponúka viac kvalitnejších formátov a systémov. Každá firma je tak schopná zabezpečiť si vlastnú propagáciu.

Nákupy Google sú jedným z najmenej používaných spôsobov propagácie e-shopov, ale sú veľmi účinné. Ako Nákupy Google vlastne fungujú si vysvetlíme inokedy, dnes sa pozrieme na rôzne poučky, ktoré vám umožnia odlíšiť kampane od konkurencie, zatraktívniť reklamy a zvýšiť objem predaja.

Než sa k nim ale dostaneme, musíme zdôrazniť, že Nákupy Google nie sú AdWords. Tieto dve služby sa od seba v určitých aspektoch líšia, takže investície do jednotlivých služieb sa budú riadiť inými zákonitosťami.

Prejdite si niektoré triky, ktorými svojim kampaniam v Nákupoch Google zaistíte úspech.

 

Zistite informácie o trhu

Ak neviete, ako trh funguje a ako postupuje konkurencia, kampane v Nákupoch Google vám veľmi nepomôžu. Je preto potrebné vykonať dôkladnú analýzu trhu s cieľom získať informácie, aby ste mohli zvážiť všetky možné varianty.

Vykonanie úplnej štúdie trhu nie je nijako zložité, ale nejakú chvíľu trvá. Na čo sa zamerať:

 • Vyhľadávanie Google: Vyskúšajte všeobecné aj konkrétnejšie vyhľadávanie týkajúce sa produktov, ktoré chcete v kampaniach v Nákupoch Google propagovať. Podľa výsledkov potom zistíte, či vám ponuky pre tieto výrazy môžu niečo priniesť.
 • Ceny konkurencie: Bude tiež potrebné zistiť ceny, ktoré ponúka konkurencia. Ak zistíte, že sú u nejakého výrobku nižšie ako vaša, je logické, že jeho zaradenie do kampane v Nákupoch Google je zbytočné. Ak ide ale o konečné ceny, často nie sú rovnaké ako tie, ktoré vidia zákazníci, čo by pre vás mohlo byť výhodné.
 • Počet inzerentov: Z výsledkov v nákupoch Google môžete zistiť aj ponuky konkurencie pre výrazy podobné tým, ktoré chcete použiť. V prípade pochybností sa vždy zamerajte na produkty, ktoré neponúka toľko inzerentov. Budete mať väčšiu šancu ich predať.

 

campaña-google-shopping-1

 

 • Kvalita inzerentov: V neposlednom rade je potrebné vziať do úvahy typ konkurencie. Ak vo výsledkoch nájdete veľké známe obchody, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám nepodarí zákazníkov získať, takže odporúčame nestrácať čas a do takých produktov neinvestovať.

Produkty, ktoré chcete ponúkať, vyberajte podľa konkurencie

Tento druhý tip do značnej miery súvisí s predchádzajúcim. Uskutočnené štúdie trhu a konkurencie budú hrať kľúčovú úlohu pri rozhodovaní, ktoré výrobky v Nákupoch Google ponúkať a či výhľadovo prinesú nejaké predaje. Výber správneho zdroja dát z Nákupov Google bude mať zásadný význam pre získanie dobrých výsledkov.

 

Vyberte kľúčové slová pre produkty

Po výbere produktov je čas na optimalizáciu kampaní v Nákupoch Google tak, aby sa reklamy zobrazovali v maximálnom možnom počte vyhľadávaní.

K tomu je potrebné najprv zistiť, aké sú najvhodnejšie kľúčové slová, aby potenciálni záujemcovia produkt v Nákupoch Google našli, a potom tieto kľúčové slová upraviť pre hlavné texty, teda názov a popis.

Ak zadáte kľúčové slová do názvu a popisu, váš produkt sa objaví vo výsledkoch vyhľadávania. Ale ak naozaj chcete získať viac kliknutí, a tým aj potenciálnych zákazníkov, budete musieť vytvoriť a použiť kreatívne texty a obrázky.

Môžeme napríklad porovnať tieto dva výsledky pre výraz „kúpiť slúchadla“ na Googli:

 

campaña-google-shopping-2

 

Dobre sa na nich pozrite, ktorý z nich by ste použili? Navyše by ste si mali položiť otázku, prečo by to tak bolo. Ak vezmeme to všetko do úvahy, môžete si pred vytvorením názvu a popisu položiť aj otázky ďalšie:

 • Je obrázok u produktu atraktívny aj dostatočne opisný?
 • Odráža názov podstatu produktu? („kovové slúchadlá s mikrofónom“ vs. „JBL Harman T-110 čierna“)
 • Poskytuje opis užitočné a zrozumiteľné informácie, aj keď ide o technickejšie údaje?
 • Má stanovená cena šancu súťažiť s konkurenciou?

 

Vyplňte zdroj dát

Čím kompletnejšie informácie o produktoch do kampane zadáte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa vo výsledkoch vyhľadávania v Nákupoch Google zobrazia. Zadajte podrobné údaje do týchto polí:

 • Názov
 • Popis
 • Odkaz na produkt
 • Stav (nový, použitý…)
 • Cena
 • Dostupnosť
 • Značka
 • Jedinečný identifikátor alebo EAN

 

Získajte pozitívne hodnotenie

Ďalším odlišovacím prvkom od konkurencie, ktorý sa môže ukázať ako veľmi dôležitý pre zvyšovanie objemu predaja, je využitie recenzií a pozitívnych hodnotení produktov. V kampaniach v Nákupoch Google by ste na to nemali zabúdať.

Užívateľ bude vždy dôverovať tým produktom, ktoré používatelia pred ním už vyskúšali, skôr než informáciám o produkte samotnom. Preto je vhodné podporovať zákazníkov v tom, aby pozitívne ohodnotili skúsenosť s vaším internetovým obchodom.

 

Upravte ponuky podľa dní a dennej doby

Pri vytváraní kampaní v Nákupoch Google môžete urobiť jednu častú chybu, napríklad keď kampane nastavíte na každý deň a každú hodinu, ale potom je zabudnete spravovať. Je dôležité vziať do úvahy nákupné zvyky používateľov, najmä hlavné dni a časy, kedy u vás nakupujú, aby ste mohli prispôsobiť kampaň tak, aby to zohľadnila.

Podľa štúdií je jednou z najvýhodnejších častí týždňa nedeľa popoludní, a to najmä v zime, pretože v lete sú v tú dobu zákazníci zvyčajne niekde vonku. Veľké množstvo nákupov prebieha tiež dopoludnia v pracovných dňoch.

 

Analyzujte výsledky a skúšajte to znova

Než začnete analyzovať, odporúčame nechať kampaň bežať aspoň týždeň, aby ste mohli zistiť, ako funguje každý deň. Ak si však všimnete závažného problému, bude potrebné ho vyriešiť okamžite.

Vyššie uvedené tipy by nám nijako nepomohli, keby sme kampaň v Nákupoch Google spustili a potom nedokázali analyzovať výsledky. Niekedy sa logicky ťažko zdôvodňuje, prečo výsledky nenaplnili očakávania. Preto je potrebné premýšľať, sledovať a analyzovať všetky vykonané akcie, ale aj všetky domnienky, prečo niečo nefungovalo podľa predpokladov. A potom všetko jednoducho skúsiť znova.

Ak sa budete riadiť našim radami, budete mať v Nákupoch Google veľkú šancu na úspech. Tak do toho!

Tipy, ako odlíšiť kampane v Nákupoch Google od konkurencie
4.3 (86.67%) 3 votes

Podobné príspevky

Vložte komentár