Marketing SEO

Text odkazu: K čemu slouží a proč je tak důležitý pro SEO?

que-es-anchor-text-seo

SEO optimalizace je vlastně souborem různých technik a postupů, které mohou ovlivnit umístění webu ve vyhledávačích. Existuje proto celá řada akcí a strategií, jejichž správným použitím můžete vyhledávači napovědět, že má vyhledávací dotaz propojit s vaším webem nebo internetovým obchodem. Výsledkem pak bude zlepšení pozice ve vyhledávání. Jednou z těchto technik je i nastavení správné strategie textu odkazů.  V různých článcích na tomto blogu (například o interních zpětných odkazech) jsme se již zmínil o významné roli, kterou texty odkazů hrají. Teď se ale pustíme do mnohem větší hloubky a řekneme si něco o jejich vlastnostech a významu.

 

Co vlastně text odkazu je?

Text odkazu je běžný text, pod nímž je schován odkaz. To znamená, že slova nebo slovní spojení (obvykle podtržená) obsahují odkaz a lze na ně kliknout. Příklad: Když napíšeme, že BigBuy je poskytovatel dropshippingu, tato dvě slova (poskytovatel dropshippingu) budou textem pro odkaz. Texty odkazů jsou užitečné pro odkazování na vlastní web i jiné weby. V kódu HTML to bude vypadat takto:

V BigBuy prodáváme dropshippingové obchody

Tady je viditelným textem odkazu spojení „dropshippingové obchody“. Google ho zaznamená a zjistí, že odkaz vede na stránku, která se týká dropshippingu. Pokud se na internetu bude vyskytovat velké množství odkazů na náš web s textem „dropshippingový obchod“, Google pochopí, že tento web je relevantní pro toto téma, a zlepší jeho umístění.

Zkusme teď ale jako text odkazu zvolit něco jiného:

Informace o dropshippingu najdete zde

V tomto případě je textem odkazu slůvko „zde“. Google neobdrží žádnou informaci, na jaké téma odkaz vede. Co se tedy umístění ve vyhledávání týče, tento odkaz nemá žádnou hodnotu. O tom si ale povíme později.

Shrňme si dosavadní poznatky. Text odkazu je klíčovým prvkem při získávání návštěvníků webu a zlepšování jeho vnitřní navigace. Nejvýraznější roli však hraje při poskytování informací Googlu o skutečném obsahu odkazu. Různé odkazy tedy budou mít různou hodnotu.

 

Do každé textu odkazu nějaké klíčové slovo

Texty odkazů, které vedou na vaše webové stránky nebo e-shop, nemusí být vždy stejné a nemusí vést na stejnou adresu URL, například domovskou stránku. V ideálním případě by každá ze stránek vašeho webu měla mít přiřazené klíčové slovo, které budete používat v textu odkazu v případě, že na ni budete chtít odkázat, a to jak v rámci vašeho webu (interní SEO), i mimo něj (externí SEO).

 

Druhy textů odkazů

Odkazy se od sebe liší, a proto rozlišujeme různé typy textu odkazů:

  • LSI (s klíčovými slovy): Tento typ jsme si již představili. Používá se nejvíce. Zkratka znamená Latent Semantic Indexing a v podstatě se jedná o propojení klíčového slova a cílového webu. Pokud například váš internetový obchod prodává dámské boty, bude ideální text odkazu obsahovat některá z těchto slovních spojení – dámská obuv, prodej dámské obuvi atd.
  • Značkový (Brand): V tomto případě se používá přesný název online obchodu. Například BigBuy.
  • Obecný: Jedná se o nejméně doporučovaný typ pro externí SEO. Jak jsme již viděli, odkazování pomocí slov „klikněte sem“ nebo „další informace“ apod. Googlu žádné informace o obsahu webu neodešle.
  • URL: Jedná se o odkaz využívající adresu URL webu. Například https://www.bigbuy.eu/. Tento typ nedoporučujeme z estetických důvodů (v textu nevypadá pěkně). Není ani vhodný v souvislosti se SEO optimalizací, protože i tento druh odkazu nesdělí Googlu žádné informace.
  • Obrázkový: Často má odkaz formu fotografie nebo obrázku. V takovém případě můžete přidat klíčové slovo dle vlastního výběru do adresy URL nebo alternativního textu. Má velký vliv na umístění ve vyhledávačích.

 

Časté chyby

Aby to všechno nebylo tak jednoduché, občas mohou mít texty odkazu i negativní vliv na umístění ve vyhledávačích, pokud je nebudete používat správně.

Může k tomu dojít třeba v případě, když Google zjistí, že velké množství textu odkazů je stejné (má stejná klíčová slova), a může je považovat za spam.

 

Nástroje pro správu textu odkazů

Lze zjistit, kolik externích odkazů na vaše webové stránky nebo e-shop se na celém internetu nachází. Existují různé nástroje, s jejichž pomocí můžete ověřovat a kontrolovat, kolik typů textu bylo použito, a z toho pak odvodit, co Google o vašich webových stránkách ví.

Doporučujeme nástroj Ahrefs (určitě jste si všimli, že název je stejný jako HTML značka pro text odkazu). Poskytuje celou řadu funkcí, mezi nimiž najdete jednu věnovanou přímo textu odkazů, která vám nabídne například tento druh informací:

 

anchor-text-1

 

Budete si tak moci zobrazit text odkazu, který pro váš web používáte vy i ostatní weby, a otestovat, zda vše funguje správně. Pokud ne, můžete se na dané weby vždy obrátit. Ne všechny přesvědčíte, aby text odkazu na váš web opravily, ale u některých určitě uspějete.

 

Vliv textu odkazu na SEO

Už tedy známe všechna pro a proti a můžeme si tedy znovu zdůraznit klíčovou roli textu odkazů v SEO. Zapamatujte si zejména tyto body:

  • Pomáhají Googlu pochopit obsah vašeho webu. Používáním určitého textu odkazu pro určitou část webu pomůžete vyhledávači pochopit, že daná slova se vztahují ke konkrétní stránce, což jí automaticky zlepší umístění v organickém vyhledávání.
  • Zvyšují počet zobrazení stránek a čas na nich strávený. Interní odkazy na web, blog nebo internetový obchod napomáhají k tomu, že uživatel bude mít přístup k většímu množství obsahu pouhým kliknutím na různé odkazy. Zvýšíte počet navštívených stránek, čas na nich strávený a také pozitivně ovlivníte hodnocení vašich stránek algoritmy Googlu.

Určitě jste si všimli, že problematika textu odkazů je složitější, než se může na první pohled zdát. Jejich správné použití vám ale může zaručit lepší pozici nejen v organickém vyhledávání, ale i z hlediska SEO optimalizace.

Text odkazu: K čemu slouží a proč je tak důležitý pro SEO?
Rate this post

Podobné příspěvky

Vložte komentář