Google Adwords Marketing

Kampanie Adword na komórkę. Rodzaje i zalecenia – Adwords Guide (część VII)

Campañas de Google Adwords para móviles

Naucz się używać Adwords na komórkę. Odkryj różne rodzaje reklam oraz jakie czynniki należy brać pod uwagę, aby przyciągnąć użytkowników surfujących przez telefon.

Jak nam już wiadomo, algorytm Google oraz ciasteczka używane do przeglądania mogą odkryć urządzenie, które było używane do surfowania w sieci. W podobny sposób Google Adwords uczulony jest na różnego rodzaju charakterystyki każdego z urządzeń i pozwala na segmentację kampanii oraz reklam pod kątem tych urządzeń, a więc smartfonów, tabletów i komputerów. Podążając tym śladem, pragniemy w niniejszym poście przybliżyć klika pomysłów, na które warto zwrócić uwagę przymierzając się do kampanii Adwords skierowanej do odbiorców mobilnych.

 

Pozycja reklamy

Urządzenie mobilne lub tablet oferuje więcej możliwości pokazywania reklam. Podobnie jak w przypadku komputerów, Adwords pokazuje reklamy, które tworzymy surfując w Internecie, zarówno w wynikach wyszukiwania jak i całej sieci reklamowej. Istnieje jednak różnica między komputerem, a urządzeniem mobilnym. Otóż w telefonach i tabletach, system Adwords jest w stanie pokazać Twoje reklamy w aplikacjach mobilnych zainstalowanych w telefonach. Element ten daje hostowi nowe możliwości i rodzaje reklam, których nie mógłby wyświetlić na komputerze.

 

Rodzaje reklam mobilnych Adword

Wiele reklam, które używamy na komputer może być wykorzystanych na telefony komórkowe. Odnosimy się tutaj do złożonych tekstu, zdjęć oraz dynamiki HTML5. Istnieje jednak wiele rodzajów reklam dla smartfonów i tabletów. Na przykład aplikacje do tworzenia promocji, zdjęć czy wideo, które możemy bezpośrednio wykorzystać na stronie internetowej lub ściągnąć stronę aplikacji w Play Store. Inną indywidualną funkcją reklam mobilnych jest możliwość stworzenia tzw. reklam „call only” („tylko rozmowa”)gdzie kliknięcie aktywuje natychmiastowe wybranie połączenia z Twojego telefonu bez konieczności łączenia ze stroną internetową.

 

Push modifier, czyli modyfikator pchnięć na urządzenia mobilne

Poza możliwością tworzenia własnych reklam na urządzenia mobilne, Adwords daje Ci możliwość pogrupowania Twoich reklam i kampanii, a także ustanowienia modyfikacji pchnięć pod kątem używanego urządzenia.

Należy jednak zachować ostrożność. Zanim zaczniesz tego typu modyfikację, powinieneś bardzo dokładnie sprawdzić analizę Twojej strony internetowej. Narzędzia typu Google Analytics pomogą sprawdzić, z jakiego urządzenia ludzie najczęściej łączą się z naszą strona oraz, co być może jeszcze istotniejsze, z jakiego urządzenia najczęściej konwertują. Istnieje możliwość, że użytkownicy konwertują całkowicie, kiedy widzą Twoją stronę w komputerze, jednak kiedy klikają na swoich smartfonach, nie zatrzymują się. Zobaczysz, że różnica jest znaczna i ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie oraz że błędy techniczne nie sprawiają utraty konwersji. Jest również możliwe, że widzisz użytkowników konwertujących z większej ilości urządzeń mobilnych. W takim przypadku w Twoim interesie byłoby zwiększenie ilości pchnięć Adwords, a więc znalezienie się wyżej w wynikach wyszukiwania tych użytkowników. Aby tego dokonać musisz powrócić do konfiguracji kampanii i aktywować modyfikację pchnięć na dane urządzenie.

Na przykład, jeśli maksymalny ustawiony koszt każdego kliknięcia (CPC) dla konkretnego słowa kluczowego to €1.00, możemy pobawić się tym parametrem, aby system zwiększył koszt o 10%, 20% lub jakąkolwiek odpowiednią wielkość za pokazanie na telefonie komórkowym. W ten sposób możesz też zredukować procent wymaganych pchnięć.

Kiedy rozpoczynasz Twoją kampanię mobilną Adword, powinieneś także brać pod uwagę następujące kwestie:

  • Sprawdź efektywność Twojej strony internetowej pod kątem wyszukiwania mobilnego. Już o tym wspominaliśmy, jednak jest to na tyle istotne, że warto o tym przypominać. Konieczne jest stworzenie sklepu online, który jest całkowicie zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych. Komponenty muszą być poprawnie dostosowane do różnych rozwiązań. Prędkość ładowania musi być zoptymalizowana, nawigacja musi nadal być praktyczna, łatwa i intuicyjna w użyciu. Nie ma sensu zachęcać ludzi do używania ruchu mobilnego, jeśli doświadczenia związane z wizytą w naszym sklepie nie będą idealne.
  • Poznaj dobrze Twoich klientów i produkty. Każdy produkt i każda usługa ma większą szansę na zakupienie poprzez telefon komórkowy lub tablet niż przez komputer. Musisz zatem bardzo dobrze poznać Twoich klientów oraz dowiedzieć się, jakich urządzeń używają, abyś mógł dostosować pchnięcia na podstawie produktu, który chcesz promować. Unikaj uogólniania w stylu: „jeśli użytkownik jest młody, to będzie używał telefonu komórkowego, a jeśli jest dorosły, będzie używał komputera”. Prawdziwa wiedza, to możliwość analizowania Twojej strony internetowej i użytkowania sieci. Przestudiowanie jakie osoby odwiedzają Twoją stronę, skąd są oraz kto konwertuje najwięcej.
  • Ustal Twoje rodzaje reklam zgodnie z Twoimi zainteresowaniami. Każdy biznes ma swoje charakterystyki. Będziesz musiał ustalić taką czy inna strategię. Na przykład, jeśli proces dokonywania zakupów jest skomplikowany, a Twoja obsługa klienta bardzo dobra, być może będziesz zainteresowany wykorzystaniem reklam typu „call only”. Jeśli masz aplikację na telefon komórkowy, przez którą możesz także kupować Twoje produkty, wówczas może będziesz chciał kierować użytkowników do strony, z której mogą ściągnąć aplikację poprzez Twoją reklamę. Musisz ustalić strategię i wykorzystać narzędzia oraz różne rodzaje reklam najlepiej przystosowanych do Twoich celów.
  • Patrz w przyszłość i nie przekreślaj telefonów komórkowych. Tworząc kampanię i strategie musisz także patrzeć w przyszłość. Prawdą jest, że coraz częściej telefony komórkowe używane są do dokonywania zakupów, nie tylko do surfowania w sieci. Społeczeństwo Komputerowe w Hiszpanii sklasyfikowało telefony komórkowe jako „główne urządzenie, przez które ludzie korzystają z Internetu, w ilości 88,3% użytkowników”, przejmując prowadzenie nad komputerami. Dlatego też, jeśli nadal nie skierowałeś swojej kampanii oraz strategii w stronę urządzeń mobilnych, nadszedł czas, aby to zrobić. Biorąc pod uwagę rosnące użytkowanie telefonów komórkowych, wyjście naprzeciw tym użytkownikom może przeistoczyć się w znaczną przewagę wobec Twoich konkurentów.

 

Konfigurując Twoje kampanie Adwords na urządzenia mobilne możesz zyskać wielu nowych, dodatkowych klientów. Poza tym jest to bardzo prosty do wykonania proces i może działać bez zarzutu, jeśli wiesz wystarczająco dużo o Twoich klientach. Tego typu kampanie mogą świetnie uzupełnić Twoje strategie reklamowe w wyszukiwarkach internetowych i pomóc pozyskać potencjalnych klientów, którzy częściej robią zakupy za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych. Jeśli chcesz przypomnieć sobie czym jest Adwords i w jaki sposób może być pomocny Twojej firmie, polecamy dalsze czytanie naszych publikacji.

Kampanie Adword na komórkę. Rodzaje i zalecenia – Adwords Guide (część VII)
Rate this post

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz