Marketing

Reklamné kampane pre mobily s AdWords. Typy a odporúčania – Sprievodca Adwords (časť VII)

Campañas de Google Adwords para móviles

Naučte sa nastavovať v AdWords reklamy pre mobilné zariadenia. Objavte rôzne druhy reklám a faktory ovplyvňujúce záujem užívateľov využívajúcich mobilné zariadenia.
Už skôr sme si povedali, že Google používa algoritmus a cookies, ktoré mu umožňujú zachytiť zariadenia, ktoré surfujú po internete. Rovnako tak aj Google AdWords dokáže rozpoznávať rôzne druhy zariadení a umožňuje segmentáciu pre kampane a reklamy podľa toho, či sa zobrazujú na smartphonoch, tabletoch alebo na stolových počítačoch. A preto si v tomto článku povieme, čo je potrebné brať do úvahy, keď chceme vytvoriť kampaň pre mobilné zariadenia.

 

Pozícia reklamy

Mobilné telefóny a tablety dokážu reklamy zobrazovať pri rôznych príležitostiach. Rovnako ako na počítači sa reklamy vytvorené v AdWords zobrazujú pri surfovaní na internete, a to vo vyhľadávači aj na obsahových stránkach.

Navyše sú tu aj ďalšie možnosti, ktoré počítače nemajú. Na mobilných zariadeniach a tabletoch dokáže systém AdWords zobrazovať reklamy tiež v aplikáciách, ktoré sú na zariadení nainštalované. Tým sa otvára nová škála typov reklám, ktoré na počítačoch neexistujú.

 

Typy AdWords reklám pre mobilné zariadenia

Väčšina reklám, ktoré sme vytvorili pre stolné počítače, je použiteľná aj pre mobilné telefóny. Máme na mysli, textové, grafické a dynamické HTML5 reklamy. Ale potom sú aj typy reklám, ktoré sú určené len pre smartphony a tablety: napríklad reklamy propagujúce aplikácie a obrázkové či video reklamy na aplikácie, ktoré presmerujú uživateľa priamo na webové stránky alebo na stránku v obchode Google Play, kde si stiahnu aplikáciu. Ďalšou zvláštnosťou reklám pre mobilné telefóny sú takzvané „reklamy iba na volanie“, keď na ne uživateľ klikne, spustí sa automaticky hovor bez nutnosti ísť na ďalšie webové stránky.

 

Modifikátor stimulov na mobilných zariadeniach

V AdWords si môžete buď vytvoriť vlastné reklamy pre mobilné zariadenia, alebo zlúčiť všetky reklamy a kampane a potom nastaviť, ktorým typom zariadení sa majú aké reklamy zobrazovať, aby ich využitie bolo čo najefektívnejšie.

Ale pozor, než sa pustíte do týchto zmien, je potreba dôkladne preštudovať analytiku vášho webu. Nástroje ako Google Analytics vám pomôžu zistiť, z akých zariadení ľudia na vaše stránky najčastejšie chodia a tiež, a to je snáď ešte zásadnejšie, z akých zariadení u vás nakupujú. Je napríklad možné, že užívatelia, ktorí sa pripojili z počítača, nakupujú často, ale keď sa k vám prekliknú cez smartphone, odídu bez nákupu. Keď zistíte, že rozdiely sú dosť veľké, skontrolujte, či všetko funguje tak, ako má, a že neprichádzate o zákazníkov len kvôli technickým problémom. Môže sa tiež stať, že zákazníci častejšie nakupujú cez mobilné zariadenia. V tomto prípade by pre vás malo byť zaujímavé modifikovať stimuly prostredníctvom AdWords, aby ste sa pri hľadaní umiestňovali na vyšších miestach. K tomu je potrebné pozmeniť konfiguráciu kampane a aktivovať modifikátory stimulov pre určitý druh zariadení.

Ak je napríklad maximálny prednastavený náklad na kliknutie pre určité kľúčové slovo 1,00 €, môžeme si s týmto parametrom pohrať a povedať systému, že sme ochotní ho pre mobilné telefóny zvýšiť o 10 %, 20 % alebo jednoducho o akúkoľvek sumu, ktorá sa nám zdá primeraná. Týmto spôsobom možno tiež znížiť stimul o potrebné percenta.

 

Keď tvoríte mobilnú kampaň s AdWords, nezabudnite zvážiť nasledujúce body:

  • Skontrolujte, či vaša webová stránka funguje správne pri prezeraní z mobilného zariadenia: Už sme to síce povedali, ale je to natoľko zásadné, že to radšej opakujeme. Každý e-shop by mal byť optimalizovaný pre mobilné zariadenia. Všetky prvky by sa mali správne prispôsobiť rôznemu rozlíšeniu. Je potrebné nastaviť primeranú rýchlosť načítania a celkovo je potrebné, aby navigácia na stránkach bola jasná, jednoduchá a intuitívna. Je zbytočné vynakladať prostriedky na to, aby sa zákazníci cez mobilné zariadenia dostali na vaše stránky, ak na nich nebudú schopní ľahko nakupovať.
  • Dobre sa oboznámte so svojimi produktmi a zákazníkmi: Niektoré produkty a služby sa najčastejšie predávajú cez mobilný telefón, iné cez tablet alebo stolný počítač. Je potrebné dôkladne spoznať svojich zákazníkov a zistiť, aké zariadenia používajú, aby ste pre rôzne produkty mohli vhodne nastaviť stimuly. Vyhnite sa zovšeobecnením typu: mladí používajú telefóny, dospelí častejšie kupujú cez počítač. Aj keď vám môžu dať základný smer, bude pre vás oveľa prospešnejšie, keď poriadne preskúmate a analyzujete prístupy na vaše webové stránky a sociálne siete. Dívajte sa, akí ľudia sa pripájajú, odkiaľ a kto najviac nakupuje.
  • Zvoľte druhy reklamy podľa cieľov, ktoré chcete dosiahnuť: Každé podnikanie má svoje špecifiká, podľa toho si vyberte vhodnú stratégiu. Napríklad, ak máte skvelú zákaznícku linku a nákupný proces na internete je veľa komplikovaný, používajte iba reklamu na volanie. Ak máte aplikáciu, cez ktorú sa dá aj nakupovať, potom pre vás bude žiadúce využiť reklamu, ktorá bude posielať zákazníkov na stránky, kde si aplikáciu stiahnu. Vytvorte si vlastnú stratégiu a využívajte všetky nástroje a typy reklám, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše ciele.
  • Pozerajte sa do budúcnosti a neprehliadajte mobilné zariadenia: pri tvorbe kampaní a stratégií nesmiete zabúdať na sledovanie trendov. A potvrdzuje sa, že popularita mobilných zariadení stále stúpa, viac a viac ľudí je používa na surfovanie po internete, ale aj na nakupovanie. Španielska informačná spoločnosť dokonca vyhodnotila mobilné zariadenia ako „hlavné zariadenie, cez ktoré sa užívatelia pripájajú k internetu, využíva ho 88,3 % užívateľov“, čo je viac ako u stolových počítačov. Takže ak ste zatiaľ nerobili kampaň zameranú na mobilné zariadenia, je najvyšší čas sa do toho pustiť. Keď pôjdete trendom ústrety, ľahko predbehnete konkurenciu.

Kampane pre mobilné zariadenia v AdWords vám môžu priniesť veľa nových zákazníkov. Vytvoriť ich môže byť celkom jednoduché, a ak poznáte dobre svojich zákazníkov, môžu pre vás byť veľmi užitočné. Tento druh kampaní môže krásne dopĺňať vašu celkovú reklamnú stratégiu vo vyhľadávačoch a pomôže vám získať tiež zákazníkov, ktorí dávajú prednosť nakupovaniu cez telefón. Ak potrebujete pripomenúť, čo je AdWords a ako môže zlepšiť prosperitu vášho obchodu, prečítajte si aj ďalšie články z tejto série.

Reklamné kampane pre mobily s AdWords. Typy a odporúčania – Sprievodca Adwords (časť VII)
4.3 (86.67%) 3 votes

Podobné príspevky

Vložte komentár