Ecommerce Web pre e-shop

Aké sú skutočné náklady na vytvorenie internetového obchodu?

coste-tienda-online-ecommerce

Logicky by sme si asi odvodili, že založenie a spustenie on-line obchodu a jeho udržiavanie v chode nás bude stáť menej než v prípade kamennej predajne. Je tu však veľa dôležitých detailov, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Ak žiaden neprehliadnete, výrazne ušetríte a budete mať pri vstupe na trh väčšiu šancu uspieť.
V tomto príspevku si najprv prejdeme všetky najdôležitejšie otázky, ktoré je potrebné si položiť pri odhade a výpočte nákladov internetového obchodu a ďalších súvisiacich výdavkov, ktorým je možné sa vyhnúť, bez toho aby to negatívne ovplyvnilo výsledky vášho podnikania.

 

Náklady internetového obchodu – aké sú tie najdôležitejšie?

Existuje niekoľko bezpodmienečných investícií, ktorým sa pri zakladaní internetového obchodu nevyhnete. Pozrieme sa na tie najdôležitejšie podrobne a uvedieme si aj ich približnú výšku:

 • Doména a hosting: Všetky lokality potrebujú nejakú doménu, povedzme také ich „ubytovanie“ (čiže hosting), čo je internetový priestor, kde sa nachádzajú všetky súbory a priečinky, z ktorých sa webové stránky skladajú. Existujú rôzne typy:
  • Zdieľaný hosting: Najbežnejší. Veľmi lacné riešenie, ale ako názov naznačuje, váš internetový obchod bude zdieľať priestor s ďalšími webovými stránkami, čo môže obmedziť zdroje, ktoré budete mať k dispozícii. Ide o zaujímavé riešenie pre malé obchody s nízkou návštevnosťou založené na šablónach WordPress alebo PrestaShop.
  • Server VPS: Jedná so o virtuálny privátny server, v ktorom je váš web e-shopu hosťovaný na súkromnom virtuálnom serveri, ale so zdieľaným fyzickým umiestnením. Toto riešenie je vhodné pre on-line obchody s rozsiahlymi katalógmi.
  • Vyhradený hosting: Hosting len pre vás. Nemusíte sa s nikým deliť, ale cena bude samozrejme vyššia ako u ostatných možností. Odporúčame pre zavedené e-shopy.
  • Cloudový hosting: prispôsobiteľný z hľadiska rastu vašich webových stránok. Vhodný pre weby e-shopov s rozsiahlymi katalógmi. Neexistuje fixná cena, líši sa v závislosti od použitia.

Domény a hosting ponúkajú stovky poskytovateľov, takže stačí vybrať toho, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Buďte však opatrní a uistite sa, že hosting spĺňa minimálne požiadavky potrebné pre správnu a bezproblémovú funkciu obchodu a že poskytuje rýchle a efektívne služby zákazníkom, aby bolo možné čo najrýchlejšie vyriešiť všetky prípadné problémy.

Ak sa v tejto problematike neorientujete, nevadí. V prípade, že sa rozhodnete založiť si dropshippingový obchod v spolupráci s BigBuy, radi vám poradíme, aký typ domény a hostingu zvoliť, aby ste ich mohli využívať na maximum.

 

Priemerná cena domén a hostingu

 • Domény .com a .es zvyčajne stoja od 10 € do 25 € ročne, môžete ale nájsť aj domény iba za 1 € ročne.
 • Hosting: Cena sa líši v závislosti na tom, čo si vyberiete.
  • Zdieľaný hosting: Existujú niektoré veľmi lacné, okolo 15 € ročne, ale priemerne je to viac ako 40 € ročne.
  • Server VPS: Približne od 10 € mesačne.
  • Vyhradený hosting: Najlacnejší zoženiete od 30 € mesačne. Tie drahšie môžu stáť oveľa viac, v závislosti na vašich potrebách.
  • Cloud: Približne od 15 €.
 • Šablóny stránok elektronického obchodu: Motívy alebo šablóny sú preddefinované návrhy používané na vytvorenie jednoduchého internetového obchodu. Môžu byť viac alebo menej prispôsobiteľné a ponúkať systém pre správu obsahu (CMS).

CMS slúži na správu obsahu webu vášho e-shopu a jeho pravidelné aktualizácie, teda sa bez neho prakticky nezaobídete. Určite podrobne preskúmajte ponúkané funkcie. Jedným z najvyužívanejších, najpraktickejších a najbezpečnejších je systém PrestaShop, na ktorom sú založené aj šablóny pre dropshippingové e-shopy od BigBuy. Okrem systému PrestaShop je k dispozícii napríklad WooCommerce (založený na systéme WordPress) alebo Shopify.

Ceny šablón sa odvíjajú od mnohých faktorov. Niektoré môžu byť dokonca úplne zadarmo. Tieto šablóny ale často obsahujú rôzne chyby a môžu vaše dropshippingové podnikanie negatívne ovplyvniť. Za šablónu PrestaShop zaplatíte 60 až 130 €.

 

Náklady spojené s platobnými metódami

Akonáhle budeme mať vybraný motív či šablónu, budete musieť vypočítať, koľko ste ochotní zaplatiť za rôzne spôsoby platby, pretože ich ceny sa môžu výrazne líšiť. Poďme si opäť podrobne prejsť rôzne možnosti:

 • Platobná brána: Niekedy sa jej tiež hovorí virtuálna pokladňa. Ide o zabezpečený systém pre platbu kartou. Poskytujú ju priamo finančné inštitúcie a umožňuje kupujúcim nakupovať tovar úplne bez strachu. Mesačný poplatok za jej využívanie sa líši podľa banky, ale pohybuje sa v rozmedzí od 0 € do 20-30 €.
 • PayPal: Jedná sa o jednu z najrozšírenejších platobných metód v elektronických obchodoch, pretože potenciálnym zákazníkom ponúka vysokú mieru dôveryhodnosti, a navyše je ju veľmi ľahké do webu zakomponovať. Vo väčšine prípadov je nastavenie zadarmo, ale spoločnosť PayPal si účtuje províziu za každú transakciu vo výške 0,35 € za predaj. Ceny provízie sa menia v závislosti na mesačných tržbách (čím viac predávate, tým nižšiu províziu platíte).
 • Bankový prevod alebo platba pri dodaní: bankové prevody majú tú výhodu, že nevyžadujú žiadne predchádzajúce nastavenie zo strany obchodu, takže nevznikajú žiadne ďalšie náklady (okrem bankových poplatkov). To isté platí pre možnosť dobierky. Obe tieto metódy sa už moc nepoužívajú, ale aj naďalej je obchody ponúkajú, aby mali variantu pre zákazníkov, ktorí nedôverujú platbám po internete. Preto by ste ich použitie mali tiež zvážiť.

 

Náklady súvisiace s ochranou osobných údajov

Pred spustením on-line obchodu na Slovensku máte povinnosť zabezpečiť dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Nie je to žiadna veľká práca ani to nie je nákladné, ale je dôležité zabezpečiť, aby vaše zmluvné podmienky a zásady ochrany osobných údajov boli v súlade so zákonom.

Súvisiace náklady závisia na konzultantovi alebo poradcovi, ktorý vám povie, či je všetko v poriadku a v súlade s právnymi predpismi. Preto odporúčame, aby ste ich kontaktovali niekoľko a porovnali ceny a ponúkané služby.

 • Iné výdavky: Existujú aj ďalšie výdavky, ktoré je pri vytváraní, spúšťaní a údržbe internetového obchodu potrebné vziať do úvahy. Vzhľadom k tomu, že nie sú také podstatné, v tomto článku sa im nebudeme podrobne venovať, ale predtým, ako začnete vo svojom obchode predávať, určite bude dobré ich zahrnúť do výpočtov.

 

Náklady na internetový obchod aneb kde ušetriť

Niektoré vyššie uvedené výdavky možno trochu obísť a ušetriť na nich, bez toho, aby to malo negatívny vplyv na obchodné výsledky alebo rozvoj firmy.

Uveďme si aspoň niektoré alternatívy:

 • Úspory pri skladovaní tovaru: Jednou z najväčších položiek vo výdavkoch akéhokoľvek obchodu (či už kamenného alebo internetového) sú náklady na skladovanie tovaru. BigBuy ponúka možnosť dropshippingu, ktorý funguje tak, že o všetky skladové zásoby sa staráme my a zariaďujeme aj dopravu objednávok tovaru priamo koncovým zákazníkom. Sme teda skladom, dodávateľom aj logistickým operátorom v jednom a ušetríme vám čas aj peniaze, ktoré by ste na logistické operácie museli vynaložiť.

 

kako-deluja-nasa-dropshipping-storitev

 

 • Úspory v rámci logistiky: Fungujú prakticky na rovnakom princípe ako predchádzajúci bod. Dropshipping vám umožní ušetriť náklady súvisiace s prípravou objednávky a jej dodávkou konečnému zákazníkovi. O logistiku sa vo vašom e-shope nebudete vôbec starať. Navyše fungujeme po celej Európe a naši zákazníci môžu tovar zasielať do ktorejkoľvek európskej krajiny oveľa lacnejšie ako inými spôsobmi.
 • Úspory pri navrhovaní webu: Ako sme sa už v predchádzajúcich článkoch zmienili, prepracovaná vizuálna stránka vášho elektronického obchodu je nevyhnutná pre získanie dôvery, a teda aj vyššieho objemu predaja. Nemusíte byť závislí na jednom jedinom webdesignerovi, môžete skúsiť ušetriť na crowdfundingových platformách pre dizajnérov, ktoré vám umožňujú využívať služby odborníkov za rozumné ceny.

 

Ako ste si iste všimli, pri vytváraní webu e-shopu a jeho udržiavaní v chode je potrebné vziať do úvahy veľa ekonomických faktorov. Nákladov spojených s internetovým obchodom je síce veľa, ale existujú rôzne spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať, nehovoriac o alternatívach, ktoré vám umožnia ušetriť peniaze bez negatívneho vplyvu na kvalitu poskytovaných služieb, a to najmä v začiatkoch.

Aké sú skutočné náklady na vytvorenie internetového obchodu?
4.3 (86.67%) 3 votes

Podobné príspevky

 • Formas de pago tienda online

  Platobné metódy pre váš online obchod

  PayPal alebo virtuálna pokladnica? Zistite, ktoré sú najlepšie spôsoby platby pre váš internetový obchod, a používajte tie, ktoré najviac vyhovujú vašim súčasným aktivitám. Platobné metódy pre váš online obchod4.3 (86.67%)...

 • crear-tienda-online-paso-a-paso

  Podrobný sprievodca vytvorením e-shopu

  Ak máte v pláne založiť si online obchod, v tomto článku vám dáme návod, ako to urobiť. Vytvorili sme tiež ďalších 50 informačných článkov pre začínajúcich elektronických obchodníkov! Podrobný sprievodca...

 • estrategias-de-fidelizacion

  Vernostné stratégie elektronického obchodu

  Prečítajte si o rôznych vernostných stratégiách pre elektronické obchody, naučte sa ich používať a zlepšite vzťahy so zákazníkmi. Vernostné stratégie elektronického obchodu3.5 (70%) 4 votes

 • logo-mi-web

  Potrebujem logo na web! 5 dizajnových platforiem, ktoré vám ho pomôžu vytvoriť

  Pri tvorbe online obchodu počítajte s tým, že grafická stránka veci je veľmi dôležitá. Najdôležitejším grafickým prvkom je logo, ktoré vás bude reprezentovať na webových stránkach, na sociálnych sieťach atď....

2 komentáre

 • Zdenka Kristofikova

  Mozu my internetovy obchod vytvorit v zahranici ?ked mam zivnost otvorenu na slovensku?
  (Vdaka znamosti by som dostala za vytvorenie int.obchodu dobru cenu)

  • BigBuy

   Hello, Zdenka!

   Thanks for the message.

   You can create your online shop in any country and focus your sales in that same country or somewhere else.
   It is important that you take into account where your dropshipping provider is located. If you plan to sell inside the EU, your provider should as well be in the EU, in order to avoid any custom taxes and long shipping times.

   Regards.

Vložte komentár