Marketing Na sociálnych médiách Všetko o SEO

Akú úlohu v marketingu hrajú influenceri a ako vám môžu pomôcť

Marketing de influencers

Zistite, na akom princípe funguje marketingová stratégia, ktorú zavedené značky a majitelia internetových obchodov používajú prakticky odjakživa.

V poslednej dobe ste určite narazili na výrazy, ktoré odkazovali na rôzne typy osôb: influencer, youtuber, blogger či instagrammer. O koho sa jedná a prečo sa im tak hovorí? Ako môžu dropshippingovým obchodom zvýšiť tržby a ako ich v marketingových kampaniach využiť? Odpovede na tieto i ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

 

Zoberme to poporiadku – čo influenceri robia?

Jedná sa o novú (ale vlastne veľmi starú) stratégiu digitálneho marketingu, ktorá využíva osôb z rôznych oblastí internetu k tomu, aby sa v dobrom zmieňovali o vašich produktoch alebo službách. Spomenuli sme, že ide o staronovú stratégiu, pretože zapájaní vplyvných alebo známych ľudí do reklamných kampaní je bežnou praxou. Ale influenceri nie sú to isté ako známe a slávne osobnosti.

 

Ako taký influencer vyzerá?

Neustále sa ukazuje, že zákazníci vyhľadávajúci produkty a služby na internete sa pri nákupoch riadia názory ostatných užívateľov. Influenceri sú teda osoby, ktoré získali v určitej oblasti veľký vplyv. Dôverujú im milióny ľudí, ktorí sa nemôžu dočkať ďalších príspevkov, dojmov či názorov svojich idolov. Dalo by sa povedať, že influenceri sú heterogénnou skupinou ľudí, pretože sa venujú rôznym oblastiam bežného života: športu a zdravému životnému štýlu, môžu to byť odborníci na počítačové hry alebo ľudia s rozsiahlymi znalosťami o podnikaní. Je zložitejšie uspieť v odbore, ktorý nemá žiadneho influencera, ktorého sleduje veľké množstvo užívateľov.

 

marketing-influencers

 

Aké sú typy influencerov?

Influenceri sa obvykle dostávajú do povedomia verejnosti prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov. V závislosti na kanáli, ktorý používajú, ich môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín:

  • Bloggeri: Sú autori blogov, ktorí píšu o rôznych témach a ktorým sa vďaka obsahu blogu podarilo získať veľký počet čitateľov a ľudí, ktorí ich názory sledujú. V závislosti od počtu čitateľov a významu článkov môžu mať blogeri výrazný vplyv na názory ostatných.
  • Instagrammeri: Regrutujú sa z komunity užívateľov mobilnej aplikácie Instagram. Podarilo sa im prostredníctvom fotografií na Instagramu získať obrovské množstvo fanúšikov, ktorí sa nemôžu dočkať ďalších fotiek z mobilu.
  • Youtuberi: Sú profesionálni užívatelia platformy YouTube, ktorí vo svojich videách zdieľajú názory, skúsenosti, tipy či rady na akúkoľvek tému.

Všetci títo ľudia majú jedno spoločné: vplyv na komunitu ich fanúšikov a tiež to, že prostredníctvom svojho komunikačného kanála získavajú finančné prostriedky, väčšinou vďaka tomu, že propagujú výrobky a služby rôznych firiem, ktoré im za túto reklamu platia.

 

Výhody využívania influencerov v marketingu

Ak váš internetový obchod alebo e-shop predáva výrobky podobné tým na stránkach BigBuy, je využívanie influencerov v rámci marketingových stratégií veľmi účinné a môže vám výrazne zvýšiť tržby.

  • Prirodzená reklama. Užívatelia na internete zvyčajne nechcú prijímať priamu a invazívnu reklamu. Skutočnosť, že influencer sa v dobrom zmieni o vašom produkte a vysvetlí jeho fungovanie a výhody, ovplyvní užívateľa oveľa prirodzenejšou cestou. Zákazníci majú tendenciu venovať popisu produktu väčšiu pozornosť a dať na názory ostatných.
  • Zlepšenie povesti a dôveryhodnosti produktu. Influenceri (aj keď sú často za reklamu platení) väčšinou majú jasne stanovené kritériá, takže napríklad odmietnu propagovať výrobky alebo značky, ktoré by im mohli poškodiť povesť. Pokiaľ nemá navrhovaný produkt alebo služba dostatočnú kvalitu, so spoluprácou zvyčajne nesúhlasia.
  • Zvýšenie počtu konverzií. Na základe rôznych štúdií bolo preukázané, že názor vplyvných osôb zvyšuje chuť užívateľov daný výrobok kúpiť. Treba tohto pozitívneho vplyvu využiť vo váš prospech. Pri uzavretí dohody s vybraným influencerem sa môžete dohodnúť na pravidelných recenziách aj na zverejňovaniu odkazov na váš obchod, plánovaniu súťaží alebo žrebovaniu. Dokonca sa môžete dohodnúť na provízii za uskutočnenie predaja. V tomto prípade teda influencerovi zaplatíte, keď niekto zakúpi produkty z vášho internetového obchodu pomocou promo kódu, ktorý bude zákazníkom ponúkať.
  • Zlepšenie pozície vo vyhľadávaní. Základným bodom spolupráce s influencermi je zverejnenie odkazu na váš web na ich blogu alebo profilu na sociálnej sieti. Určite ste si už niečo prečítali o význame budovaní externých odkazov, takže to môžete aplikovať v praxi.

 

Aký druh sponzorstva možno s influencermi dohovoriť?

Základy marketingových stratégií založených na vplyve influencerov sme si už prešli. Teraz sa pozrieme na praktickú časť spolupráce a povieme si, ako postupovať.

Vysvetlíme si to na niektorých konkrétnych príkladoch:

  • Prispievanie na blog alebo hodnotenie produktov. V jednom z predchádzajúcich článkov sme sa výhodami pridávania príspevkov na rôzne blogy už zaoberali. Jedná sa o hľadanie externých autorov (v ideálnom prípade už zavedených), ktorí môžu zverejňovať články na svojom alebo vašom blogu.
  • Umiestňovanie produktov. Tento postup je založený na vytváraní diskrétnych odkazov na produkty z vášho elektronického obchodu alebo ich spomínanie v rôznych scenároch, ktoré si influenceri vyberú. Môže ísť napríklad o fotografie z Instragramu alebo videá na YouTube. Môžete použiť váš produkt, ale priamo sa o ňom nezmiňovat.
  • Sponzorované sekcie. Na internete nájdete blogy, ktoré majú sekcie sponzorované určitou značkou alebo firmou. Ak napríklad váš internetový obchod predáva kuchynské potreby, prečo sa nedomluvit s bloggerom, ktorý sa touto tematikou zaoberá, a vytvoriť na jeho blogu sekciu s receptami a vašimi produktmi?

Predstavili sme vám tie najdôležitejšie informácie o influenceroch a o tom, ako ich využiť v marketingu. Teraz už sa môžete pustiť do hľadania tých správnych ľudí, ktoré počúva vaša cieľová skupina zákazníkov, a skúsiť s nimi nadviazať produktívnu spoluprácu.

Akú úlohu v marketingu hrajú influenceri a ako vám môžu pomôcť
Rate this post

Podobné príspevky

Vložte komentár